Slovník pojmů 

Arbutin

Obsah hydrochyninu dodává arbutinu schopnost redukovat melanin a tím pádem má zesvětlující účinek na pleť. Studie prokázaly, že v lidských melanocytech vystavených arbutinu došlo ke snížení aktivity tyrozinázy a obsahu melaninu, a tím pádem k viditelnému zesvětlení pleti.

AHA-kyseliny

AHA-kyseliny (ovocné kyseliny) mají při aplikaci na pokožku schopnost urychlit deskvamaci, tedy olupování odumřelých buněk kůže. Odstraněním starých buněk a tedy obnovou pleti dochází k redukci vrásek, akné a k vyhlazení nerovností.
V případě pigmentových skvrn dochází k odloučení svrchní zbarvených buněk a obnovená pleť je sjednocená a regenerovaná.
Nejčastější AHA-kyseliny v kosmetice: kyselina glykolová, kyselina citronová, kyselina mléčná, kyselina mandlová či kyselina jablečná.

Aquafill

Aquafill je přírodní aktivní látka, která okamžitě redukuje vrásky a zmenšuje rozšířené póry. Účinky jsou způsobeny technologií Moisture Trap, která uzamyká vlhkost do pokožky na mnoho hodin. Účinnost přípravku Aquafill je prokázána standardizovanými krátkodobými a dlouhodobými studiemi. Nejčastěji se používá v koncentrovaném depigmentačním séru.

Aquapront

AquaPront® je jedinečná kombinace ochranných a zvlhčujících látek pro okamžité vyplnění vrásek. AquaPront zlepšuje stav pleti a viditelně ji vyhlazuje. Nejčastěji se používá v koncentrovaném depigmentačním séru.

Avobenzone

UV filtr Avobenzone stabilizuje spojení s dalšími UV filtry. Avobenzone pokrývá celé spektrum UVA paprsků. Avobenzone je jedním z nejvíce používaných UVA filtrů v kosmetice na opalování, výrobcích osobní péče a krémech proti pigmentovým skvrnám. Často se pro zvýšení jeho účinků a zachování stability míchá dohromady s vitaminem E a ubichinonem.

Cellactive white

CELLACTIVE®-WHITE je aktivní látka pečující o pokožku, která byla vyvinuta speciálně pro jemné zesvětlení pokožky. Vyvážená kombinace vitamínu B3, sírového extraktu řeřichy a biologicky dostupného zinku poskytuje přirozeně světlejší pleť deaktivací tyrosinázy a inhibicí transportu melaninu. Můžeme ji najít v krému na pigmentové skvrny na ruce, v čistících vodách (micelární voda na pigmentové skvrny) nebo v denním krému s bělícím účinkem.

Kosmeceutika, Dermokosmetika

Pojem kosmeceutika vznikl z anglického názvu cosmeceuticals. Kosmeceutika, neboli dermokosmetika vznikla prolnutím kosmetiky a medicíny.

Přípravky obsahují aktivní látky, o jejichž účinnosti existují vědecké doklady. Výrobci dermokosmetiky kombinují osvědčené složky péče o pleť spolu s nejnovějšími zjištění vědy.

Hydratační krémy jsou klasická kosmeceutika. Neobsahují poté pouze hydratační složku, ale také antioxidanty, peptidy, ceramidy a další patentované aktivní látky. Opalovací krémy s minerální sluneční ochranou obsahující oxid zinečnatý nebo oxid titaničitý. Produkty proti vráskám, které v kůži svým působením množství kyseliny hyaluronové, kolagenních a elastinových vláken.

Deskvamace kožních buněk

Deskvamace je přirozený proces fungování kůže, který trvá asi 30 dní. Kožní buňka během této doby vznikne, má svoji roli a pomalu se posunuje směrem k povrchu kůže. Buňka mění svůj tvar, jádro umírá, až se z ní stane pouze chránící prvek, který se samovolně odloučí např. při otěru kůže, peelingu nebo při nošení oblečení. Urychlením deskvamace lze dosáhnout sjednocení jejího tónu. Odstraněny jsou tmavé pigmentové buňky, a pokud je pleť dostatečně chráněna, tak se další pigmentové buňky nevznikají.

Fyzikální (minerální) sluneční ochrana

Minerální nebo-li fyzikální filtry se používají především pro děti a kojence nebo lidi s velmi citlivou pletí. Často se jim říká také „přírodní“, protože obsahují filtry získávané z nerostů.  Některé značky používají uměle vyrobené filtry, ale vlastnostmi jsou s těmi přírodními srovnatelné. Známým fyzikálním filtrem je oxid zinečnatý a oxid titaničitý.

Hyperpigmentace, nadměrné tmavnutí pleti

Pigment melanin způsobuje vznik tmavších míst na pleti. Je to častý jev, nebolestivý, spíše estetický. Důvody pro vznik pigmentových skvrn jsou dva. Melanocyty mohou být v lokálních místech silně koncentrované, nebo hyperaktivní ve své činnosti. Zvýšenou činnost melanocytů, tedy produkci melaninu, způsobuje například sluneční záření. Proto se hyperpigmentace nejčastěji projevuje na obličeji, rukou, dlaních a krku.

Základní druhy hyperpigmentace jsou lentigo (hnědá mateřská znamínka), těhotenská melasma (chloasma), hnědé skvrny, névy, opálení, pihy, solární lentigo (hnědé oblasti způsobené slunečním zářením), stařecké skvrny, ale i kruhy pod očima.

Hyperpigmentace po operaci

Pigmentová skvrna může vzniknout na kůži, která byla poškozena, utrpěla poranění nebo zánět (hyperpigmentace po akné, hyperpigmentace jizvy, pozánětlivá hyperpigmentace, nevhodně zvolené zákroky jako dermabraze a chemický peeling). Tato pigmentace se projevuje jako výraznější zabarvení plochy, kde byla kůže poraněna.  Zde není spouštěčem hyperpigmentace sluneční záření, ale příznaky může slunce zhoršit. Kůže je v pozánětlivých místech je tenčí a nemá tak vysokou ochrannou funkci jako kůže nepoškozená. Chybí svrchní ochranné vrsty a slunce působí přímo na melanocyty, které produkují pigment melanin – tedy hnědé zabarvení v místě jizvy. Pleť s pozánětlivými jizvami je nutné chránit opalovacími prostředky s vysokým ochranným faktorem a na otevřeném slunci spíše nepobývat.

Chemická sluneční ochrana

Opalovací přípravky, které chrání pokožku před ultrafialovým zářením prostřednictvím chemické reakce. Látky v těchto produktech absorbují (rozptylují) sluneční paprsky, a tím blokují jejich vstup do kůže.

Fotostabilní, na slunci nedegradující, UV filtry, které lze najít na většině produktů na opalování: Octylcrylene, Avobenzone, Octinoxate, Octisalate, Oxybenzone, Homosalate, Helioplex, 4-MBC, Mexoryl SX and XL, Tinosorb S and M, Uvinul T 150 a Uvinul A Plus.

Fotonestabilním UV filtrem je Avobenzone, ten nicméně stabilizuje spojení s dalšími UV filtry. Avobenzone pokrývá celé spektrum UVA paprsků.

Chemická sluneční ochrana může být pro citlivou pokožku dráždivější než fyzikální (minerální) filtry, protože je absorbována kůží.

Oproti minerálním filtrům mají chemické vyšší účinnost vůči UVA a UVB paprskům, záleží ale na jejich složení a fotostabilitě jednotlivých aktivních složek.

Aplikovat je nutné chemickou sluneční ochranu zhruba 20 minut před vystavením kůže slunečnímu záření.

Illumiscin

ILLUMISCIN® je vyvážené složení oleuropeinu, stabilizovaného vitamínu C a zinku PCA, které komplexně bojuje proti pigmentům melaninu a lipofuscinu, které jsou oba odpovědné za výskyt stařeckých a pigmentových skvrn. Tato látka je často v krémech (denní i noční) nebo v séru proti pigmentovým skvrnám.

Kořen lékořice

Lékořice zastavuje aktivitu enzymu tyrozinázy, který ovlivňuje barvu pleti a díky tomu napomáhá řešit např. stařecké skvrny a hyperpigmentace. Lékořice obsahuje iliquirtin, který je účinný pří léčbě melasmy (hyperpigmentace v těhotenství).

Krém na pigmentové skvrny

Účinný krém na pigmentové skvrny zesvětluje pigmentové skvrny a předchází vzniku nových. Krém na stařecké skvrny v rámci složení eviduje aktivní patentované látky, které působí proti nadměrné tvorbě melaninu. Tedy výskytu nových pigmentových skvrn. Stávající pigmentové skvrny řeší pomocí bělících a zesvětlujících látek jako ovocné AHA kyseliny, Illumiscin, Cellactive white nebo Sepicalm white. Jeho pravidelným používáním dochází ke sjednocení a zesvětlení pleti.

Krém na pigmentové skvrny je vhodné rozlišovat na denní krémnoční krém, protože každý funguje na jiné bázi. Denní krém skvrny zejména zesvětluje a obsahuje sluneční ochranu. Má lehčí konzistenci pro denní používání. Noční krém je pečující, výživnější, obsahuje cenné rostlinné oleje a látky, které působí jako prevence vzniku pigmentových skvrn. Noční krém proti pigmentovým skvrnám zpravidla ovlivňuje již samotný proces tvorby pigmentu melaninu.

Krém na ruce na pigmentové skvrny

Péče o ruce je často podceňována a proto se ve vyšším věku projeví všechny pobyty na slunci a to formou pigmentových skvrn. Určitou roli zde hraje i věk a související procesy. Jak na pigmentové skrvny na rukách? Přistupovat ke kůži na rukách je nutné stejným způsobem, jako k pleti obličeje. I ruce je nutné mazat vysokých ochranným faktorem a používat kosmetiku obsahující aktivní látky, které skvrny bělí a předchází jejich vzniku.

Kyselina askorbová

Kyselina askorbová je jednou z forem vitamínu C a je jedním z hlavních antioxidantů. Vitamín C tělo potřebuje pro vlastní tvorbu kolagenu. Dále pomáhá fungování imunitního systému. V kosmetických přípravcích má zesvětlující účinek. Často je používán v krémech a sérech proti pigmentovým skvrnám.

Kyselina azelaová

Kyselina azelaová je využívána v dermatologii i estetické medicíně. Účinná je při léčbě hyperpigmentací – zejména melasmy. Svým působením snižuje produkci melaninu, čímž nedochází k výraznějšímu tmavnutí oblastí, které se již jako pigmentové skvrny jeví. Do určité míry působí i preventivně.

Kyselina citronová

Kyselina citronová obsažená v kosmetice podporuje rychlejší obnovu kožních buněk. Působí jako peeling tím, že upravuje ph pokožky a podporuje jemnou exfoliaci – tedy olupování odumřelých kožních buněk. Má antimykotické a antibakteriální účinky a působí proti nadměrné pigmentaci.

Kyselina hyaluronová

Kyselina hyaluronová podporuje tvorbu kolagenu a díky své schopnosti vázat na sebe vodu je skvělým pomocníkem v boji proti vráskám. Uvnitř buněk je schopna udržet až tisícinásobek své vlastní váhy. V lidském těle se vyskytuje přirozeně, nejčastěji v pokožce a chrupavkách, ale i ve svalech a šlachách.

Kyselina Kójová

Kyselina kójová má výrazný bělící účinek. Ovlivňuje melanocyty, které mají na svědomí produkci melaninu – tedy barva způsobujícího pigmentové skvrny. V buňkách je zabráněno enzymu tyrozináze, aby vůbec spustil proces produkce pigmentu.
Mezi další účinky kyseliny kójové patří antioxidace, antibakteriální vliv – což pozitivně ovlivňuje léčbu akné.

Mandlový olej

Mandlový olej je získáván z mandlí a je charakteristický pozitivními účinky na pleť. Mandlový olej obsahuje zdraví prospěšné tuky a množství vitamínů. (vitamín E, vitamín K a fytosteroly).  Zejména obsah vitamínu E působí v pleti jako antioxidant a pomáhá bojovat s volnými radikály. Olej působí proti předčasnému stárnutí pleti, kterou efektivně zjemňuje. Mandlový olej je důležitou součástí kvalitních krémů.

Melanin

Melanin je látka, která dává pleti a vlasům přírodní barvu. Stejně tak ovlivňuje i barvu očí. Lidé s tmavší pletí mají melaninu větší množství.

Melanin je produkován buňkami zvanými melanocyty a vzniká metabolizací aminokyseliny zvané tyrozin za aktivity enzymu tyrozinázy.

Albinismus je způsoben nedostatkem kožního barviva melaninu.

Melanin způsobuje, že naše pokožka působí hezky zdravě a opáleně. Ale má širší uplatnění. Největším plusem melaninu je, že chrání pleť proti škodlivému ultrafialovému záření. Tato ochrana ale není kompletní a je nutné používat opalovací prostředky a to chemické nebo fyzikální.

Melanocyty

Melanocyty jsou kožní buňky produkující pigment melanin, který způsobuje ztmavnutí pleti po expozici slunci, tedy UV záření. Jeho funkce je nejen estetická, ale i ochranná – sluneční záření absorbuje a rozptyluje. Do určité míry chrání pokožku před spálením.

Melanocyty produkují dva typy melaninu. Tmavě hnědý eumelanin a červený či zrzavý pheomelanin.

Melanin je produkován buňkami zvanými melanocyty a vzniká metabolizací aminokyseliny zvané tyrozin za aktivity enzymu tyrozinázy.  Hyperpigmentace (nadměrná pigmentace) může být dá nárůstem hustoty melanocytů nebo navýšením produkce melaninu nezměněným počtem melanocytů. Pigmentové skvrny obvykle odpovídají nárůstu melanocytů v daném místě. Produkci pigmentu v kůži reguluje hypofýza a její hormon stimulující aktivitu melanocytů. Opálení a pozánětlivá pigmentace je obvykle výsledkem nadprodukce melaninu. Naopak absence melanocytů je známá jako kožní onemocnění vitiligo, mající za následek ztrátu pigmentace. V případě kompletního albinismu dochází k částečnému nebo úplnému pozastavení syntézy melaninu.

Melasma

Melasma je jeden z typů hyperpigmentace, kterýje typický pro těhotné ženy nebo u žen, které užívají hormonální antikoncepci či pro ženy v přechodu.

Vyznačuje se jako ohraničená tmavá hnědá místa na tvářích (motýl na tvářích), nose, horním rtu a čele. Jde pouze o estetický jev bez dalších potíží. Tento typ nadměrné pigmentace je odborníky přisuzován hormonální nerovnováze, tedy hormonálním změnám.

Melanocyty (buňky, které produkují pigment melanin) jsou  ovlivňovány ženskými pohlavními hormony estrogeny a progesterony. Při hormonálních výkyvech dochází ke zvýšení produkce melaninu při vystavení kůže slunečnímu záření.
Melasmou mohou trpět i lidé s poruchou činnosti štítné žlázy. Určitou roli zde hraje i dědičnost.

Často se stává, že melasma odezní po srovnání hormonální hladiny. Tedy po porodu, po ukončení užívání hormonální antikoncepce, nebo po ukončení léčby s účastí hormonů. Vhodné je omezit pobyt na slunci a podpořit obnovu, regeneraci pleti za pomoci peelingů a vhodné bělící kosmetiky. Důležité je pleť chránit přípravky s vysokým ochranným faktorem proti UVA a UVB paprskům.

Projevy melasmy lze účinně eliminovat i pomocí dekorativní kosmetiky – vysoce krycího make-upu a korektoru.

Melatonin

Pojem melatonin je často zaměňován s pojmem melanin. Melanin je druh pigmentu ovlivňující barvu pokožky. Melatonin je hormon produkovaný epifýzou (žlázou s vnitřní sekrecí zvanou šišinka), který se v organismu účastní řízení rytmu den – noc, tedy určuje rytmus, kdy je člověk v aktivním a kdy v odpočinkovém (spánek) stavu.

Odstranění pigmentových skvrn doma

Babských rad, jak se zbavit pigmentových skvrn přírodní cestou a doma je celá řada. Lze použít směs medu a citronové šťávy, nebo si připravit pleťovou vodu z petržele a jablečného octa. Často zmiňovanou látkou s bělícím efektem je kurkuma (případně smíchaná se smetanou), ricinový olej nebo papája. Lze zvolit i cestu bylinek – šťávu z měsíčku lékařského, svízele či netřesku střešního. Výsledek zesvětlování je ovlivněn stářím pigmentových skvrn.

Odstranit pigmentové skvrny

Hyperpigmentace nebo-li nerovnoměrná pigmentace pokožky je častým problémem. Jedná se zejména o estetické vnímání pleti.  Tmavé skvrny, světle až tmavě hnědé skvrny, často nazývané jako stařecké, jaterní, hormonální nebo sluneční, se nejčastěji vyskytují na obličeji, rukou, ramenou a v dekoltu. 

Odstranění hyperpigmentace je možné různými metodami jako peeling, chemický peeling, dermabraze nebo laser. Tyto metody řeší pigmentové skvrny již vzniklé. Dojde k odstranění svrchní vrstvy kůže a nechá se vyniknout pleť nová, nepostižená slunečním zářením. Druhou metodou je předcházení vzniku nových pigmentových skvrn. Jedná se o používání opalovacích prostředků s vysokým UV faktorem a používání kosmetiky a léčiv, které obsahují aktivní látky přímo působící na buňky produkující pigment melanin.

Nejlepší metodou je kombinovat bělení i prevenci. Vhodné je užívat kosmetické řady, které mají systematický přístup v tom, co na pleť působí ve dne a co v noci. Péče je sestavena důmyslně a jednotlivé kroky na sebe navazují. Nedoporučuje se kombinovat produkty různých značek, protože může dojít k přetížení a podráždění pleti.

Jak odstranit stařecké pigmentové skvrny? Vybrat si kosmetickou řadu obsahující patentované aktivní látky, jejichž výsledky jsou podloženy klinickými studiemi. Přistupovat k problému komplexně a souvisle se věnovat jak prevenci, tak nápravě již vzniklých skvrn.

Oxid titaničitý

Oxid titaničitý (titanová běloba) je velmi efektivním UV filtrem, který je s oblibou používám v opalovacích přípravcích vhodných i pro citlivou pleť. Tento jemný bílý prášek se objevuje v širokém spektru mnoha různých produktů péče o pleť, včetně dekorativní kosmetiky (oční stíny, tvářenky, pudry).

Oxid zinečnatý

Složka, která se často využívá v opalovacích krémech pro své vlastnosti chránit pleť před ultrafialovým zářením. Využívá se ale také proti mnoha dalším kosmetickým problémům, například v dětských pudrech a krémech proti opruzeninám, vyrážkám, šamponech proti lupům a antiseptických mastech.

Parabeny

Konzervační látky, které nachází využití v potravinářství, lékařství, farmacii a kosmetice. Mají výrazné antibakteriální účinky. Obsahuje je většina kosmetických i farmakologických produktů. Ovšem nic není zadarmo. Tím, že se s nimi denně stýkáme, vystavujeme se riziku hormonálních změn. Parabeny jsou totiž velmi podobné ženskému pohlavnímu hormonu estrogenu a tak jejich zvýšený výskyt v organismu často přispívá ke vzniku hormonální nerovnováhy a v důsledku toho ke vzniku různých zdravotních komplikací.

Máte-li z negativního vlivu parabenů na váš organismus strach, nejlepším řešením je používat kosmetiku bez parabenů. Nabídka těchto produktů rok od roku roste.
Parabeny v kosmetice: Methylparaben, Ethylparaben, Propylparaben, Butylparaben, aj.

Peeling

Exfoliace, odstraňování odumřelých buněk z povrchu kůže
Peeling je kosmetická (chemická či mechanická) procedura, kterou může provádět jak profesionální odborník, tak sám člověk doma za účelem odstranění pigmentových skvrn, nedostatků pleti, pih, jemného zjizvení a dalších problémů pokožky. Peeling může pleť zbavit i vrásek a jemných linek a dodat zdravý vzhled i pleti poškozené slunečním zářením.

Pigment

Látka způsobující zabarvení – očí, pleti, vlasů. Například pigment melanin je produkován kožními buňkami melanocyty.

Pihy

Hnědé tečky na nose a tvářích, ale i jinde po těle. Pihy, které vznikly vystavením kůže slunečnímu záření. Melanocyty jsou aktivovány UVB zářením a produkují více melaninu – tedy melanosomy, což jsou melaninové granule. Melanosomy mění zbarvení buněk ve svrchních vrstvách kůže keranocytech.. To je základní rozdíl, proč se pihy liší od jiných typů hyperpigmentace.

Pihy jsou prvkem dědičným a častěji se vyskytují lidí se světlou pletí. Pihy nejsou poruchou pleti. Lidé s pihami jsou náchylnější ke spálení na slunci. Nutností je používat přípravek s SPF faktorem.

Sepicalm white

Zesvětlující aktivní látka, která inhibuje jak zánětlivé pigmentace, tak bazální pigmentace. Látka má zklidňující účinky vyhovující zejména citlivé a podrážděné pokožce. Proti pigmentovým skvrnám působí zejména v denním krému.

Sepiwhite

Aktivní látka určená k zesvětlení pleti a redukci nadměrné pigmentace
Látka Sepiwhite je považována za průlomový prostředek k zesvětlení tmavých pigmentových skvrn a jako prevence nadměrné pigmentace. Může být dokonce účinnou alternativou potenciálně škodlivého hydrochinonu, jehož použití je v řadě evropských států zakázáno. Její silné účinky jsou využívány zejména v nočních krémech.

Redukce hyperpigmentace

Regulovat nadměrnou pigmentaci lze prostřednictvím melanotropinu, který ovlivňuje aktivitu enzymu tyrozináza, melanozomů a syntézu eumelaninu. Molekula Sepiwhite inhibuje jak syntézu a aktivitu stimulátoru melaninu v kůži melanotropinu, tak současně činnost tyrozinázy, enzymu klíčového pro vznik kožního barviva melaninu.
Pozastavením jeho aktivity dochází ke zlepšení vzhledu pleti, jejímu rozjasnění a sjednocení jejího barevného tónu již během sedmi dní pravidelné aplikace. Rychlost tohoto účinku pravděpodobně zajišťuje např. molekulární struktura Sepiwhite, díky níž se tato aktivní látka dostane až k melanocytům v hlubších vrstvách epidermis.

Sérum na pigmentové skvrny

Sérum na pigmentové skvrny účinně zesvětluje stařecké skvrny a předchází vzniku nových pigmentových skvrn. Sérum na skvrny na obličeji je intenzivní koncentrát aktivních látek, které mají bělící a rozjasňující účinky. Pleť je sjednocená, dochází k odstranění pigmentových skvrn.

Shea butter

Bambucké máslo se získává z jader oříšků posvátného afrického stromu Shea. Bambucké máslo patří díky vysokému obsahu nenasycených mastných kyselin, vosků a vitamínů mezi nejluxusnější kosmetické suroviny. Rychle se vstřebává a pokožku dokonale hydratuje, vyživuje, zvyšuje pružnost a vláčnost. Pokožka je po ošetření jemná a elastická.

Stařecké skvrny

Stařecké (jaterní, játrové) skvrny
Hyperpigmentace se projevuje tmavě hnědými skvrnami. Skvrny se objevují zejména na obličeji, rukou, ramenou a pažích, tedy v oblastech nejvíce vystavených slunečnímu záření. Stařecké skvrny jsou způsobeny časem, kdy byla pleť vystavena ultrafialovému záření ze slunce, nebo soláriu. Pigment ve svrchní vrstvě kůže (epidermis), který pleť zbarvuje do normálního odstínu, se nazývá melanin. UV záření ovšem urychluje jeho produkci, čímž vytváří opálení, které napomáhá chránit hlubší vrstvy kůže před škodlivým zářením. V oblastech, v nichž docházelo kvůli dlouhodobému vystavování slunci k nadměrné produkci melaninu po dlouhou dobu, se však melanin může shlukovat ve vyšších koncentracích. S rostoucím věkem se sice snižuje množství epidermálních melanocytů, ale v lokalitách vystavovaných slunci jako obličej, ruce, paže, ramena –  je jejich počet naopak vyšší. Právě proto se na kůži seniorů objevují stařecké skvrny, jeden z typů hyperpigmentace. Na trhu jsou již dostupná depigmentační tělová mléka, která lze používat na kůži celého těla.

Tyrozináza

Nadměrná pigmentace vzniká příčinou enzymu Tyrozináza. Během opalování se v kůži tvoří více melaninu (barviva), čímž se pleť automaticky chrání před UV zářením. V případě, že jsme na slunci déle, než je vhodné – spálíme se a dochází k poškození buněk. To je impuls pro enzym tyrozináza, který začne vysílat impulzy k oxidaci tyrozinu a zvýší se tak produkce pigmentu, který se projeví jako hyperpigmence (tmavších, typicky hnědé skvrny na pleti).
Výsledkem potom jsou pihy, hormonální melasma nebo stařecké skvrny.
Tyrozinázu lze zastavit vhodnými aktivními látkami obsaženými v kosmetice: např. kořen lékořice, kyselina askorbová, kyselina kójová, kurkumin či arbutin.

ViaFerm White Shiitake

ViaFerm ™ White Shiitake je extrakt z Lentinus edodes (houževnatec jedlý). Používá se v kosmetice pro odbourávání melaninu a zesvětlení pleti.

Vitamín A

Dostatek vitamínu A je v organismu zodpovědný za zdravou kůži, zuby, měkké tkáně a kosti.
Nedostatek vitamínu A má za následek zhoršení zraku a vyšší nemocnost, problémy s pletí a její nadměrné rohovatění. Vitamín A1 retinol je využíván v kosmetických produktech cílených na prevenci rozvoje stařeckých skvrn.

Vitamín C

Do kosmetických přípravků se přidává z důvodu schopnosti stabilizovat pH produktu. Vitamín C má antioxidační účinky a často je tak obsahem anti-age produktů. Pleť je pružnější, zregenerovaná a díky zesvětlujícím schopnostem vitamínu C, má pokožka sjednocený tón.

Vitamín E

Vitamín E (tokoferol) patří k nejsilnějším antioxidantům, chrání buněčné membrány před poškozením volnými radikály, a tím pádem kůži i celý organismus před předčasným stárnutím. Kosmetika s vitamínem E zklidňuje pleť a mírní záněty. Působí hydratačně a v létě jako ochrana proti účinkům UVA záření. A v případě spálení a zarudnutí pokožky zlepšuje její stav a urychluje hojení. Často se přidává do denníchnočních krémů.