Co je hyperpigmentace

Hyperpigmentace je stav, kdy se na kůži vyskytují tmavší místa, skvrny. Mohou to být pihy, malé skvrnky nebo větší plochy. Většinou se jedná o místa, která jsou vystavována slunečnímu záření.

Zvýšená pigmentace obvykle není škodlivá, může to však být příznak jiného zdravotního problému.

kolagen v pleti

Druhy hyperpigmentace

Existuje několik typů poruch pigmentace, z nichž nejčastější je melasma, sluneční skvrny a pozánětlivé hyperpigmentace.

  • Vrozená hyperpigmentace: pihy, které mají hlavně rusovlasé a světlovlasé osoby. Pihy se vyskytují hlavně na nose a pažích.
  • Melasma (chloasma): melasma je způsobena hormonálními změnami a nejčastěji se vyskytuje u těhotných žen. Ženy pak trápí skvrny na spáncích, tvářích a kolem rtů. Tento typ pigmentace může být dočasný a odeznít po ustálení hormonální hladiny.
  • Sluneční skvrny: Sluneční skvrny nebo-li jaterní skvrny (stařecké skvrny). Souvisejí s nadměrným dlouhodobým vystavováním kůže slunečnímu záření. Nejčastěji se vyskytují a rukou a obličeji.
  • Pozánětlivá hyperpigmentace: Následkem poranění nebo zánětu na kůži je jizva. První fáze jizvy je ztenčená pokožka, která je citlivější na vlivy vnějšího prostředí. Tedy i na sluneční záření. V místě poranění tak vznikají shluky pigmentu. Nejčastěji se tak děje po zánětlivém akné.

Co způsobuje hyperpigmentaci?

Běžnou příčinou hyperpigmentace je nadměrná produkce melaninu. Melanin je pigment, který dává pokožce její barvu. Je produkován kožními buňkami zvanými melanocyty. Produkci melaninu ve vašem těle může ovlivnit několik různých podmínek nebo faktorů.

Kdy nastává riziko poruchy pigmentace?

Svou roli v této problematice vždy hraje sluneční záření. Riziko se zvyšuje v kombinaci s těmito faktory:

  • hormonální změny – orální antikoncepce, ženy ve věku 30-40 let, těhotenství
  • genetické dědičné faktory,
  • zjizvená pokožka
  • návštěva solárií
  • léky, které zvyšují citlivost na sluneční světlo (antibiotika, psychofarmaka, chemoterapie)
  • nedostatečná funkce jater

Lze hyperpigmentaci diagnostikovat a léčit?

Dermatolog dle lékařské anamnézy zvolí příčinu hyperpigmentace. Při závažných případech může být nastolena léčba, kdy vedlejší příznakem je i olupování kůže. Je tedy snaha o co nejrychlejší výměnu kožních vrstev, kdy nová vrstva nebude obsahovat tolik pigmentu.

Z pohledu domácí péče lze využívat patentovaných aktivních látek, které mají zesvětlovací účinky. Tyto látky mají za sebou klinické studie, které dokazují vliv na tvorbu melaninu a tedy vznik pigmentových skvrn.

Domácí péče také zahrnuje pravidelné používání opalovacího krému v případě pobytu na slunci. Opalovací krém je jedním z nejdůležitějších prvků při zlepšování většiny příčin hyperpigmentace. Je vhodné ho používat denně a při pobytu na slunci obnovovat ochranu každé dvě hodiny nebo častěji, pokud dochází k pocení nebo při pobytu ve vodě.